Rizika onemocnění, která způsobují mateřská znaménka, hrozí všem, kteří spadají do rizikové skupiny. Touto skupinou jsou jedinci, kteří mají na těle více než 50 znamének, nebo ti, v jejichž rodině se melanom již vyskytl. Dále do této skupiny patří osoby, které mají nízký fototyp – jde o osoby se světlými vlasy a kůží, dále jedinci kteří pravidelně tráví dovolenou u moře na jihu nebo v blízkosti rovníku. Další rizikoví jedinci pochází z řad těch, kteří se v dětství spálili, popřípadě těch z nás, kteří mají nově vzniklá nebo měnící se mateřská znaménka.
Do rizikových skupin je možné zařadit také osoby mezi třiceti až čtyřiceti lety a osoby kolem šedesáti let věku. Ženám, kterým je mezi dvaceti, až třiceti léty nejčastěji hrozí onemocnění zhoubným nádorem melanomem.
Důležitá je prevence nejen u rizikových skupin osob. I my ostatní bychom měli vědět, že návštěva kožního lékaře s mateřskými znaménky určitě stojí za to, aby posoudil, zda máme mateřským znaménkům věnovat zvýšenou pozornost nebo nikoliv.
Léto je letos již nenávratně pryč a my bychom si měli zkontrolovat především pihy a mateřská znaménka. To proto, že kůže dostala během léta dost zabrat v průběhu dní, kdy jsme kůži vystavovali sluníčku. Dermatologové totiž varují i před zarudnutím kůže, které je způsobeno slunečním zářením. To z toho důvodu, že i malé zarudnutí, které je způsobené slunečním zářením, je velmi nebezpečné.
K těm nejnebezpečnějším totiž patří melanomy. Metastázy melanomů se šíří velmi rychle, a pokud budeme otálet s návštěvou u lékaře, může se stát, že léčba už nemusí proběhnout. Melanomy totiž vznikají nejen z mateřských znamének, ale i na kůži mimo tyto znaménka.
Na maligním nádoru se podílí hlavně ultrafialové záření, především složka UVB. Možná o tom moc lidí neví, ale již naši rodiče rozhodují o tom, zda máme větší šanci onemocnět melanomem, nebo nikoliv. Což značí, že to není dáno jen naši genetickou výbavou, ale i pobytem na sluníčku jak v útlém dětství, tak i později v dospělém věku.