K dalším metodám, používaným při odstraňování mateřských znamének je odstranění pomocí tekutého dusíku. Je samozřejmé, že rozhodnutí jaká metoda se použije při odstraňování mateřského znaménka, závisí na lékaři.
Při této metodě odstraňování lze použít tři způsoby. První využívá štětičky, která se namočí do tekutého dusíku a pak se přiloží na mateřské znaménko. Jako druhou možnost můžeme použít kryosprej, kterým se nastříká tekutý dusík na znaménko. Třetí možností je kryokauter. Jde o přístroj tvořený nádobkou naplněnou tekutým dusíkem. Trubičkami, které vedou až do aplikační části, se přikládá na mateřské znaménko, přičemž koncovka kryokauteru přimrzne ke znaménku. Tímto způsobem je tkáň zmražena do hloubky, na chvíli se přidrží a pak se postupně odmrazuje, aby nedošlo k odtržení mateřského znaménka.
Tekutý dusík ochladí tkáň rychlostí 100o C během jedné minuty. V průběhu dvanácti sekund dochází k ochlazení tkáně o průměru 10mm do hloubky 3mm na -40o C. Když se tkáň zmrazí, v místě ošetření vznikne nejdříve puchýř, pod ním se vytvoří nová pokožka, následovně puchýř zaschne a odloupne se. Po odloupnutí puchýře lékaři nedoporučují koupele několik dní. Jizvu je nutno chránit krytím aby nedošlo k zanesení infekce do rány po zákroku. Dále bychom neměli místo po zákroku záměrně vystavovat slunci a měli bychom používat krémy s vysokým faktorem.
Léčebné metody odstranění mateřských znamének, jež se provádějí tekutým dusíkem nebo laserem, se využívají u těch znamének, u kterých nejsou diagnostikovány nádory kůže – melanomy.
Odstranění mateřských znamének tekutým dusíkem se nazývá kryoterapie a je využívána v kosmetické chirurgii, dermatologii, gynekologii, ale i u řady zánětlivých procesů. Pokud pacientům po tomto zákroku zůstane jizvička, lze se jí zbavit biostimulačním laserem.