Zhruba 30 až 50% melanomů vzniká na podkladě mateřského znaménka, proto bychom neměli podceňovat pravidelnou kontrolu. Pouze ta nám totiž dokáže odhalit změny u mateřského znaménka. Pokud se nám zdá, že mateřské znaménko začíná růst do okolí, začíná nás svědit, nebo se začíná měnit jeho barva, popřípadě, je obklopeno zánětlivým lemem, znamená, to, že máme nejvyšší čas jít k lékaři.
Poslední stadium je, pokud nám mateřské znaménko krvácí nebo mokvá. Tyto informace mohou být velice cennými, protože nám mohou podat údaje o případných změnách mateřského znaménka. Pokud už máme tyto příznaky, bohužel jde již o příznaky většinou maligního melanomu. Proto bychom si měli nechat mateřské znaménko včas odstranit, čímž předejdeme k rozvinutí zhoubného nádoru.
Další metodou, jak zjistit a poznat změnu mateřského znaménka, je tzv. abeceda pravidel. Pokud při jednotlivých sledováních mateřského znaménka máte minimálně 2 písmenka pozitivní, jde o rizikový projev, a proto byste v co nejkratší době měli navštívit lékaře:
A – asymetrie, mateřské znaménko nemá pravidelný tvar, např. kruh nebo ovál.
B (border) – ohraničení mateřského znaménka by mělo být ostré a pravidelné. Pokud je ohraničení rozpité, neostré a má nepravidelné výběžky, měli bychom věnovat větší pozornost tomuto znaménku.
C (color) – barva mateřského znaménka by neměla být tmavě hnědá až černá a také by nemělo mít nepravidelnou skvrnitou pigmentaci s různými odstíny. Opět by naše pozornost měla být zvýšená.
D (diameter) – průměr, pokud je průměr mateřského znaménka více než 5mm, opět tato skutečnost žádá naši zvýšenou pozornost.
E (elevation) – vyvýšení, v případě, že mateřské znaménko začíná růst do výšky, mohlo by jít o známku progredujícího nádoru. Pokud je mateřské znaménko řadu let nad úrovní okolní kůže, nemusí to značit žádné nebezpečí. Samozřejmě, že při jakýchkoliv pochybnostech je nejlépe vyhledat lékaře, který urči diagnózu a další postup.