K nejméně populárním metodám pro odstranění mateřských znamének patří chirurgický zákrok. Chirurgické zákroky se ve většině případů provádí v lokální anestézii. Mateřské znaménko se znecitliví anestetikem pomocí speciálního krému nebo injekcí, a zhruba po deseti minutách se provede samotný zákrok. Chirurg provede buď vyříznutí, nebo seškrábnutí mateřského znaménka. Poté následuje drobné krvácení a zašití operační rány.
Rána se zašívá intradermálním (kosmetickým) stehem nebo jednotlivými monofilovými stehy. Záleží totiž na lokalizaci mateřského znaménka, dále na velikosti, a také na přání pacienta. Následovně se operační pole desinfikuje, a na ránu se přiloží krytí. Vyjmutí stehů ve většině případů je 8 – 10 dnů po zákroku. Doba zákroku se pohybuje kolem patnácti minut.
Výhody tohoto odstranění spatřuji v tom, že součástí tohoto výkonu je vyšetření odebrané tkáně na nádorové bujení. Odstranění znaménka i sešití rány je bezbolestné a u tohoto zákroku nebývají žádné čekací doby. Nevýhoda je v tom, že musíme navštívit ještě jednou lékaře, aby nám vyndal stehy. Samozřejmě nám zůstane malá jizvička.
Po vyjmutí stehů máme možnost si jizvičku nechat ozářit biostimulačním laserem. Oblast, ve které byl proveden chirurgický zákrok, by se neměla aspoň jeden měsíc vystavovat slunečnímu záření a měli bychom používat ochranný krém se SPF 30 a výše.
V případě, že se jedná o zákrok ze zdravotních důvodů, je tento plně hrazen zdravotní pojišťovnou. A pokud se rozhodneme pro odstranění mateřského znaménka z kosmetického důvodu, pacient si zákrok platí sám.
Po chirurgickém odstranění mateřského znaménka je nutno dodržovat určitá omezení, a to vynechat saunování, solárium, bazén a posilovnu. Operační ránu je nutné přibližně jeden týden přelepovat náplastí.